Warsztaty

Warsztat

Grupa docelowa

Opis

Tajemnice słowiańskiej tkaczki

– od klasy IV szkoły podstawowej
– dorośli

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z tkactwem wczesnośredniowiecznym – nauczą się rozpoznawać włókna i ich właściwości, samodzielnie przygotują własną przędzę, poznają sekrety naturalnego barwienia oraz spróbują swoich sił w pracy z krosnami pionowymi. Na zakończenie każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania własnej tkaniny na ramce tkackiej lub bransoletki z nici.

Kulinarna podróż w czasie – z wizytą w słowiańskiej kuchni

– od klasy I szkoły podstawowej
– dorośli

Podczas zajęć uczestnicy poznają kluczowe elementy diety naszych przodków, spróbują samodzielnego wytwarzania mąki i kaszy, poznają najważniejsze zioła oraz przepisy na słowiańskie przysmaki. W trakcie warsztatów każdy z uczestników będzie miał możliwość stworzenia własnej, słowiańskiej książki kucharskiej.

I Ty możesz zostać wojem – gra terenowa

– od klasy I szkoły podstawowej

Gra terenowa podczas której uczestnicy zapoznają się z rolą drużyny – wczesnopiastowskiej formacji wojskowej złożonej z zawodowych wojowników tzw. pancernych oraz tarczowników z ich zadaniami i uzbrojeniem. Uczestnicy wcielają się w wojów grodu Mileja – strzelają z łuku, rzucają oszczepem, pokonują sprawnościowy tor przeszkód, poznają techniki zdobywania grodu (m.in. za pomocą machin oblężniczych, którymi dysponujemy w Parku). Po wykonaniu zadań uczestnicy zostają wojami grodu Mileja. Otrzymują pamiątkowy medal jako rękojmię ich powołania.

Spotkanie z garncarstwem – rzecz o historii rzemiosła

– od klasy I szkoły podstawowej

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z jednym z najstarszych rzemiosł – garncarstwem. Podczas zajęć przedstawione zostaną dawne techniki garncarskie i przykłady naczyń jakie tworzono. Na zakończenie każdy z uczestników będzie mógł spróbować swoich sił w pracy z gliną wykonując naczynie techniką wałeczkową (istnieje możliwość wypału powstałych naczyń). 

Co ma w skrzyni niewiasta – o odzieży z czasów Piasta

– od klasy I szkoły podstawowej

Warsztaty mają na celu przybliżenie podstawowych aspektów związanych z ubiorem we wczesnym średniowieczu. Uczestnicy zapoznają się z poszczególnymi elementami stroju kobiecego i męskiego a podczas warsztatów samodzielnie wykonają elementy biżuterii.

Grody i ich rola w życiu Słowian

– od klasy I szkoły podstawowej

Uczestnicy zapoznają się z procesem powstawania grodów – gdzie i w jakim celu je budowano. Poznają różne typy, elementy obronne, funkcje i zabudowę mieszkalną. Zapoznają się z metodami obrony i zdobywania warowni. Wykonują makietę grodu przy użyciu gliny, kamieni i patyków. Efekty swojej pracy zabierają do domu.

Mały archeolog

– od klasy I szkoły podstawowej

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z działem nauki jakim jest archeologia, która pozwala odnaleźć ślady przeszłości. Zapoznają się z metodami pracy archeologa i samodzielnie oznaczają własne stanowisko. Znalezione artefakty opisują w „laboratorium”.
Czarowanie poprzez tkanie – tkanina dwuosnowowa

– od IV klasy szkoły podstawowej
– dorośli

Są to warsztaty tkackie z zakresu tkaniny dwuosnowowej. Uczestnicy poznają historię tkactwa i wykorzystywane w nim surowce. Poznają technikę przędzenia na prostym wrzecionie i kołowrotku. Pierwszą częścią warsztatów jest pokaz i omówienie zasady tkania tkaniny dwuosnowowej. Na zakończenie każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania własnej tkaniny na ramce tkackiej lub bransoletki z nici.

Krajka – zapomniane dziedzictwo

– od IV klasy szkoły podstawowej
– dorośli

Krajka – barwny pas zdobiony rytmicznie powtarzającym się wzorami. Jest to mała forma tkacka szczególnie rozpowszechniona w powiecie sokólskim. Krajki, oprócz funkcji użytkowej miały szczególne miejsce w obrzędowości dorocznej i rodzinnej, znaleźć je można było w większości domów na wspomnianym terenie. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli możliwość własnoręcznego przygotowania krajki.