Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wernisaż ONLINE „MOJA MAŁA OJCZYZNA KORYCIN W TKANINIE DWUOSNOWOWEJ”

6 listopada, 2020 - 31 grudnia, 2020

Darmowy
Wernisaż pt. „MOJA MAŁA OJCZYZNA KORYCIN W TKANINIE DWUOSNOWOWEJ”. poświęcony tkaninie dwuosnowowej autorstwa wybitnej i utalentowanej Artystki ludowej BERNARDY ROŚĆ, będący podsumowaniem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w Sieci.
W ramach Stypendium Pani Bernarda stworzyła kolekcję przepięknych i unikatowych tkanin dwuosnowowych, których motywem przewodnim jest Korycin – Mała Ojczyzna Artystki.
Wykonane prace charakteryzują się wspaniałym połączeniem tradycyjnych wzorów z nowoczesnym wzornictwem, wysublimowaną kolorystyką i niezwykłą starannością. Nowatorskie podejście Artystki do tematu z pewnością na stałe wpisze się w kanon sztuki ludowej.
Pani Bernarda, jako pierwsza z twórczyń ludowych – podlaskich tkaczek połączyła współczesne trendy we wzornictwie z głęboko osadzonymi w kulturze ludowej wzorami. Efektem jej kunsztu są przepiękne prace.
W ramach projektu stypendialnego Pani Bernarda stworzyła techniką podwójną formy użytkowe, takie jak: poduszki dekoracyjne, torbę, “bieżnik”, makatki, kosmetyczkę tematyką nawiązujące do symboli i przyrody Korycina – i tak na przykład na poduszce zobaczymy tzw. “zwierza” inspirowanego twórczością Profesor Eleonory Plutyńskiej z autorskim wymyślonym przez Panią Bernardę brzegiem w kształcie trójkątów imitujących las iglasty, tradycyjne wzory zoomorficzne – gałązki truskawek nawiązujące do jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Korycina czyli truskawki, koniki sokólskie – na tkaninie Pani Bernarda przepięknie połączyła nowoczesność z tradycją, a mianowicie unikalny brzeg autorstwa Artystki (w postaci brył geometrycznych kwadratów), przepięknie harmonizuje z tym, co dawne, co jeszcze do niedawna było powszechne na polskiej wsi – konikami; możemy również zaobserwować na tkaninach motywy zwierzęce i roślinne nawiązujące do przyrody Korycina.
Artystka w ramach stypendium zaprojektowała i stworzyła również dywan dwuosnowowy przedstawiający Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna, który jest niezwykłą atrakcją na mapie Podlasia prezentuje, bowiem historię i dziedzictwo kulturowe ziemi Korycińskiej i Regionu Podlasia na przestrzeni 1000 lat. Twórczyni Pani Bernarda, na dywanie dwuosnowowym zatytułowanym przez Artystkę „ŚLADAMI HISTORII – GRODZISKO MILEWSZCZYZNA” przedstawiła swoją autorską interpretację Parku Kulturowego. Dywan Pani Bernardy jest unikatowy, ponieważ możemy na nim ujrzeć dzieje mieszkańców grodu (np. pani przędzie wełnę na kołowrotku, pani tka na krosnach, pasterz ze stadem owiec, wiatrak z młynem, gdzie gospodarz zawozi ziarno na mąkę, pszczelarz dopatrujący ule, itd.). Bordiura (brzeg dywanu) w postaci jelonków i drzew iglastych ma nam przypominać o istnieniu niegdyś puszczy, umocnienia obronne grodziska – brama uświadamiają nam jak niebezpieczne były to czasy. Założeniem Artystki podczas projektowania wzoru dywanu, było pokazanie historii ziemi korycińskiej, życia jej mieszkańców i przełożenie zamysłu na tkaninę. Efekt jest WSPANIAŁY!!!
Ze względu na ograniczenia spowodowane koronawirusem, autorska wystawa Artystki Ludowej Bernardy Rość jest realizowana w całości w internecie i jest to możliwe dzięki wsparciu MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w ramach programu stypendialnego na upowszechnianie kultury “KULTURA W SIECI”.
Gorąco zapraszamy sympatyków, pasjonatów sztuki ludowej i wszystkich zainteresowanych dawnym rzemiosłem na wernisaż on-line.”

Szczegóły

Start:
6 listopada, 2020
Koniec:
31 grudnia, 2020
Koszt:
Darmowy
Strona internetowa:
https://fb.watch/1BjIE3POns/

Miejsce

Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna
Milewszczyzna
Milewszczyzna, Podlaskie 16-140 Polska
+ Google Map
Telefon:
0048517142438